Nurofen Pentru Copii 125 mg Supozitoare, 2 Ani+
Nurofen Pentru Copii 125 mg Supozitoare, 2 Ani+
Nurofen pentru copii supozitoare 125 mg, 2 ani+ ajută la reducerea febrei și calmarea durerii.Utilizat atunci când nu este posibilă sau recomandată administrarea pe cale orală a medicamentelor, de exemplu în cazul vărsăturilor.
Poate fi administrat pentru:
Tratamentul simptomatic, de
scurtă durată al febrei și durerii
uşoare până la moderată.
Formă farmaceutică:
Supozitoare
1 of 1
- Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare este utilizat pentru tratamentul simptomatic, de scurtă durată al febrei și durerii uşoare până la moderată atunci când nu este posibilă sau recomandată administrarea pe cale orală a medicamentelor, de exemplu în cazul vărsăturilor.
• Ameliorează febra și durerea copiilor
• Administrat copiilor cu vârsta de 2 ani+
• Are proprietăți analgezice, antiinflamatorii și antipiretice care reduc febra și durerea copiilor
• Pentru administrare rectală
• Conține 10 supozitoare
• Se eliberează fără prescripție medicală - Utilizare:
Nu este destinat copiilor cu greutatea corporală sub 12,5 kg (copii cu vârsta sub 2 ani).
Doza maximă zilnică de ibuprofen este de 20-30 mg per kg de greutate corporală, împărţită în 3 sau 4 doze unice (intervalul dintre doze fiind de 6-8 ore), după cum urmează:
copii cu greutatea corporală între 12,5-17 kg (de la 2 la 4 ani): 1 supozitor de maxim 3 ori pe zi;
copii cu greutatea corporală între 17-20,5 kg (de la 4 la 6 ani): 1 supozitor de maxim 4 ori pe zi.
A nu se depăși doza zilnică recomandată. - ÎNAINTE DE UTILIZARE
Consultați medicul în cazul în care:
Copilul suferă de astm.
Copilul ia și alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilică (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore sau ia orice alte medicamente în mod regulat.
Simptomele copilului persistă pentru mai mult de 72 de ore.
A NU SE ADMINISTRA
La copii sub vârsta de 2 ani.
La copii care suferă de ulcer stomacal sau de alte afecțiuni gastrice.
La copii care suferă de afecțiuni hepatice, renale sau cardiace.
La copii care au o reacție alergică la ibuprofen, acid acetilsalicilică (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore. În cazul în care copilul are o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
În cantități care depășesc doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare pe scurt:
Nu administrați medicamentul copiilor sub vârsta de 2 ani
Citiți întotdeauna prospectul prospectul (păstrați cutia pentru utilizările viitoare)
Nu depășiți niciodată doza recomandată
: Cum mă pot asigura de faptul că îi administrez copilului doza corectă de Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare ?
La administrarea Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare, recomandăm întotdeauna să citiți prospectul. În cazul în care aveți îndoieli cu privire la doza corectă pentru copilul dumneavoastră, cereți sfatul medicului sau al farmacistului.
Î: Care este cel mai bun mod de a lua Nurofen pentru copii supozitoare 2 ani?
Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare este conceput numai pentru utilizare pe termen scurt. Dacă simptomele copilului persistă pentru mai mult de 72 de ore, consultați medicul.
Î: Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare poate cauza probleme gastrice?
La majoritatea copiilor, administrarea de Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare conform instrucțiunilor de pe ambalaj nu va cauza probleme gastrice. Însă în cazul în care copilul dumneavoastră suferă de o afecțiune la stomac, vă recomandăm să consultați medicul înainte de a-i administra Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare .
Î: Pot să administrez copilului Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare dacă ia și alte medicamente?
Este important să știți că anumite medicamente pot interacționa cu ibuprofenul (ingredientul activ din Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare și pot afecta modul de acțiune al acestuia sau pot genera efecte secundare. Așadar, în cazul în care copilul dumneavoastră ia și alte medicamente, este bine să consultați medicul înainte de a-i administra Nurofen pentru copii 125 mg supozitoare - COMPOZIȚIE
Conține 125 mg ibuprofen per supozitor | Conține gliceride de semisinteză | Nu conține alcool, aspartam sau gluten

