Raceala Gripa
Raceala Gripa
Raceala Gripa
Răceală și gripă

Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate

Nurofen Raceală şi Gripă comprimate filmate ţinteşte eficient gripa şi răceala.

Datorită formei farmaceutice ce combină acţiunea a două ingrediente active, ibuprofen şi pseudoefedrină, Nurofen Răceala şi Gripă acţionează asupra simptomelor de gripă şi răceală, cum ar fi: febră, durere în gât, durere de cap şi congestie nazală.

Compară produsul
 IMPRIMARE
ADECVAT PENTRU
  • Simptome de răceală și gripă
  • Febră
  • Durere de cap
  • Durere musculară și reumatică
  • Inflamații
COMPOZIȚIE
Ibuprofen 200 mg și 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină. | Nu conține gluten | Nu conține amidon | Nu conține lactoză | Nu conține conservanți
GHID DE DOZAJ

Se administrează cu apă.

Adulți și copii de peste 12 ani: doza initială 2 comprimate filmate, apoi 1 sau 2 comprimate filmate la intervale de 4 - 6 ore în funcție de necesități.

Nu administrați Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate copiilor sub 12 ani. 

DOZA MAXIMĂ PENTRU 24 DE ORE
Maximum 6 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 180 mg clorhidrat de pseudoefedrină) în 24 de ore.
ÎNAINTE DE UTILIZARE

Consultați medicul în cazul în care:

  • Luați alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore.
  • Luați alte medicamente.
  • Ați luat alte medicamente pentru răceală și gripă.
  • Suferiți de afecțiuni cardiace.
  • Sunteți vârstnic.
A NU SE ADMINISTRA
  • În cazul în care constatați că folia blisterului este ruptă la deschiderea ambalajului.
  • Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
  • Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
  • Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare. În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
  • În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
  • Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului. Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
Nurofen Răceală și gripă compimate filmate pe scurt:
  • Citiți întotdeauna prospectul
  • Niciodată nu administrați mai mult decât doza recomadată
  • Niciodată nu luați mai multe medicamente conținând AINS (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene)
  • Consultați întotdeauna medicul sau farmacistul dacă aveți îndoieli cu privire la administrarea de Nurofen
Î: Când trebuie să iau Nurofen Răceală și Gripă?

Luați un antiinflamator imediat ce simțiți că se instalează durerea.

Î: Care este cel mai bun mod de a administra Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate?

Prin respectarea instrucțiunilor de dozare recomandate.

Î: Nurofen Răceală și Gripa comprimate filmate cauzează probleme gastrice?

La majoritatea persoanelor, administrarea de Nurofen conform instrucțiunilor de pe ambalaj nu va cauza probleme gastrice.

Î: Se poate administra Nurofen Răceală și Gripă comprimate filmate împreună cu alte medicamente?

Este bine să consultați medicul sau farmacistul înainte de a administra Nurofen împreună cu alte medicamente. Anumite medicamente pot interacționa cu Nurofen și pot afecta modul de acțiune al acestuia sau pot genera efecte secundare.

MAI MULTE INFORMAȚII

Nurofen Răceală și Gripă este eficace în calmarea mai multor tipuri de durere cum sunt:

  • Simptome de răceală și gripă
  • Febră
  • Durere de cap
  • Durere musculară și reumatică
  • Inflamații