Gel
Gel
Gel
Gel

Nurofen Gel

Nurofen Gel acţionează local asupra durerilor musculare, durerilor de spate, traumatisme sportive uşoare şi nevralgii.

Este ușor de aplicat, direct pe zona inflamată/dureroasă, nu este gras, este inodor și contribuie la calmarea durerii provocate de întinderi, luxații și leziuni. Conține 5% ibuprofen - cunoscut pentru proprietățile sale antiinflamatoare şi analgezice.

Compară produsul
 IMPRIMARE
ADECVAT PENTRU
  • Durere musculară și reumatică
  • Durere de spate
  • Traumatisme sportive ușoare
  • Întinderi și imflamări
  • Nevralgie
COMPOZIȚIE
Ibuprofen 5% | Conține alcool benzilic 1% (conservant) | Alcool izopropilic
GHID DE DOZAJ

Numai pentru uz extern.

La deschiderea tubului, rupeți sigiliul, apăsând vârful ascuns din exteriorul capacului.

Adulți și copii peste 12 ani: Aplicați 4-10 cm de gel pe zona afectată, apoi închideți tubul (aceasta corespunde unei doze de 50-125mg de ibuprofen). Masați ușor zona până la absorbirea gelului, apoi spălați-vă pe mâini.

Nu repetați aplicarea mai devreme de 4 ore. Nu aplicați gelul mai mult de 4 ori în 24 de ore. Nu utilizați pe pielea cu leziuni, pe buze sau în zona ochilor. Întrerupeți aplicarea dacă apar mâncărimi sau iritații.

Acest produs trebuie utilizat pe termen scurt. Dacă simptomele persistă mai mult de 7 zile consultați medicul.

ÎNAINTE DE UTILIZARE

Consultați medicul în cazul în care:

  • Luați alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatore.
  • Luați medicamente în mod regulat.
  • Suferiți de afecțiuni cardiace.
  • Sunteți vârstnic.
A NU SE ADMINISTRA
  • Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
  • Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
  • Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare. În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
  • În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
  • Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului. Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
Nurofen Gel pe scurt:
  • Citiți întotdeauna prospectul
  • Niciodată nu administrați mai mult decât doza recomadată
  • Niciodată nu luați mai multe medicamente conținând AINS (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene)
  • Consultați întotdeauna medicul sau farmacistul dacă aveți îndoieli cu privire la administrarea de Nurofen
Î: Când trebuie să aplic Nurofen Gel?

Aplicți acest antiinflamator imediat ce simțiți că se instalează durerea.

Î: Nurofen Gel cauzează probleme gastrice?

La majoritatea persoanelor, administrarea de Nurofen conform instrucțiunilor de pe ambalaj nu va cauza probleme gastrice. Problemele la nivelul stomacului sunt extrem de rare la administrarea de Nurofen prin aplicare topică (pe piele).

Î: Se poate administra Nurofen Gel împreună cu alte medicamente?

Este bine să consultați medicul sau farmacistul înainte de a administra Nurofen împreună cu alte medicamente. Anumite medicamente pot interacționa cu Nurofen și pot afecta modul de acțiune al acestuia sau pot genera efecte secundare.

MAI MULTE INFORMAȚII

Nurofen Gel este eficace în calmarea mai multor tipuri de durere cum sunt:

  • Durere musculară și reumatică
  • Durere de spate
  • Traumatizme sportive ușoare
  • Întinderi și inflamări
  • Nevralgie