NRF Teens RO
NRF Teens RO
NRF Teens RO
Copii 12 ani+ și Adulți

Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+

Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+ ținteşte durerile acute ale copiilor cu vârsta peste 12 ani și adulților.

Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+ calmează eficace un spectru larg de dureri acute, ţintind sursa durerii. Substanţa activă este ibuprofen, având acţiune antiinflamatoare, analgezică şi antipiretică.

Compară produsul
 IMPRIMARE
ADECVAT PENTRU
  • Migrenă
  • Durere de cap
  • Durere de spate
  • Durere de dinți
  • Nevralgie
  • Durere menstruală
  • Durere musculară și reumatică
  • Febră
  • Simptome de răceală și gripă
COMPOZIȚIE
Ibuprofen 200 mg | Nu conține gluten, amidon sau lactoză | Nu conține conservanți | Conține zahăr
GHID DE DOZAJ

Adulți și copii de peste 12 ani: 2 comprimate filmate, apoi 1 sau 2 comprimate filmate la intervale de 4 - 6 ore în funcție de necesități.Se administrează cu apă.

Nu administrați copiilor sub 12 ani.

DOZA MAXIMĂ PENTRU 24 DE ORE
Maximum 6 drajeuri (echiv. 1200 mg ibuprofen) în 24 de ore.
ÎNAINTE DE UTILIZARE

Consultați medicul în cazul în care:

  • Luați alte medicamente care conțin ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare.
  • Luați medicamente în mod regulat.
  • Suferiți de afecțiuni cardiace.
  • Sunteți vârstnic.
A NU SE ADMINISTRA
  • În cazul în care constatați că folia blisterului este ruptă la deschiderea ambalajului.
  • Dacă suferiți de afecțiuni gastrice, hepatice sau renale.
  • Dacă suferiți de afecțiuni ale tractului respirator (astm).
  • Dacă aveți alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare. În cazul în care aveți o reacție alergică, întrerupeți administrarea și consultați imediat medicul.
  • În primele 6 luni de sarcină, cu excepția recomandării medicului. Nu utilizați deloc în ultimele 3 luni de sarcină.
  • Mai mult de 3 zile consecutiv, cu excepția recomandării medicului. Nu depășiți doza recomandată. Utilizarea în exces poate fi dăunătoare.
ÎNTREBĂRI FRECVENTE
Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+pe scurt:
  • Citiți întotdeauna prospectul 
  • Niciodată nu administrați mai mult decât doza recomandată
  • Niciodată nu luați mai multe medicamente conținând AINS (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene)
  • Consultați întotdeauna medicul sau farmacistul dacă aveți îndoieli cu privire la administrarea de Nurofen
Î: Când trebuie să iau Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+?

Luați un antiinflamator imediat ce simțiți că se instalează durerea.

Î: Care este cel mai bun mod de a lua Nurofen?
Î: Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+ cauzează probleme la nivelul stomacului?

La majoritatea persoanelor, administrarea de Nurofen conform instrucțiunilor de pe ambalaj nu va afecta stomacul 

Î: Se pot administra produsele Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+ împreună cu alte medicamente?

Este bine să consultați medicul sau farmacistul înainte de administrarea de Nurofen împreună cu alte medicamente. Anumite medicamente pot interacționa cu Nurofen, pot afecta modul de acțiune al acestuia sau pot genera efecte secundare.

MAI MULTE INFORMAȚII

Nurofen 200 mg drajeuri 12 ani+ este eficace în calmarea mai multor tipuri de durere cum sunt:

  • Migrenă
  • Durere de cap
  • Durere de spate
  • Durere de dinți
  • Nevralgie
  • Durere menstruală
  • Durere musculară și reumatică
  • Febră
  • Simptomelor de gripă și răceală